Poniżej znajdują się wyjaśnienia pojęć ubezpieczeniowych, które często funkcjonują w OWU,umowach i ofertach ubezpieczeniowych jak również rozmowach z agentami i doradcami ubezpieczeniowymi.
UWAGA: Poniższe wyjaśnienia tylko ogólnie opisują dane pojęcia. Zawsze pierwszeństwo w znaczeniu ma definicja zamieszczona w OWU (jeżeli istnieje).
Zaznajomienie się z tymi pojęciami sprawi, że ubezpieczenia staną się bardziej zrozumiałem i przystępniejsze.
Assistance
1) działalność polegająca na natychmiastowym organizowaniu pomocy osobie objętej ubezpieczeniem, która znalazła się w sytuacji wymagającej takiej pomocy w związku z nieszczęśliwym zdarzeniem 2) ubezpieczenie dobrowolne, którego celem jest różnorodna pomoc techniczna, medyczna,informacyjna udzielana ubezpieczonemu w związku z zaistniałym nieszczęśliwym zdarzeniem.
Ubezpieczenie Assistance może być dodatkiem do rożnych rodzajów ubezpieczeń (komunikacyjne, mieszkaniowe, zdrowotne, turystyczne) Zakres zawsze jest definiowany przez firmę ubezpieczeniową w OWU.
Najpopularniejszym assistance jest Ass. samochodowe. Kojarzone przede wszystmim z pomocą w formie holowania pojazdu przez auto-lawetę lub świadczenie pojazdu zastępczego.
AUTO-CASCO, AC
ubezpieczenie dobrowolne. Zapewnia zwrot kosztów naprawy uszkodzonego/zniszczonego pojazdu a w razie kradzieży zwrot jego wartości (nie więcej niż suma ubezpieczenia).
Cesja
1) w ubezpieczeniach – przekazanie praw do odszkodowania przysługującego ubezpieczającemu na rzecz banku lub innego podmiotu
2) w przypadku gwarancji ubezpieczeniowych – przekazanie prawa do roszczenia z gwarancji.
cesjonariusz
podmiot na rzecz którego dokonano cesji (przekazania praw na rzecz innego podmiotu), w przypadku gwarancji ubezpieczeniowych przekazanie prawa do roszczenia z gwarancji.
choroba przewlekła
zdiagnozowana przed rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej choroba mająca długotrwały przebieg, trwająca zwykle miesiącami lub latami (także z okresami zaostrzenia lub remisji), leczona w sposób stały lub okresowy.
czynności życia prywatnego
czynności dnia codziennego, podejmowane przez ubezpieczającego będącego osobą fizyczną, niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej ani zawodowej.
franszyza integralna
ustalona kwota do wysokości której ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody. Szkody których wartość przekracza wysokość franszyzy integralnej są wypłacane w pełnej wysokości.
franszyza redukcyjna, udział własny
procentowo lub kwotowo określona wartość pomniejszająca każde odszkodowanie za szkodę w mieniu.
karencja
okres wskazany w umowie ubezpieczenia, jaki musi upłynąć od momentu powstania stosunku ubezpieczenia do momentu rozpoczęcia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.
koszty poszukiwań i ratownictwa
koszty akcji poszukiwawczej ubezpieczonego, prowadzonej przez wyspecjalizowane w tym celu służby, koszty transportu ubezpieczonego oraz koszty udzielenia doraźnej pomocy medycznej poniesione od momentu odnalezienia ubezpieczonego do momentu przywiezienia go do najbliższej placówki medycznej.
mienie
rzeczy ruchome, budynki, budowle, nakłady inwestycyjne.
multiagencja
przedsiębiorca prowadzący działalność na rzecz wielu zakładów ubezpieczeń.
nagłe zachorowanie
powstały w sposób nagły stan chorobowy zagrażający życiu lub zdrowiu Ubezpieczonego, wymagający udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej, w związku z którym nastąpiła konieczność poddania się leczeniu.
odpowiedzialność cywilna
odpowiedzialność za szkodę w mieniu lub na osobie wyrządzoną osobie trzeciej czynem niedozwolonym lub nienależytym wykonaniem zobowiązania.
osoby bliskie
małżonek, konkubent, wstępni, zstępni, rodzeństwo, teściowie, synowe, zięciowie, macocha, ojczym, pasierbowie, przysposobieni i przysposabiający.
owu
Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
polisa
dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia.
pozostałości pojazdu
elementy i zespoły nie uszkodzone w wyniku zaistniałej szkody lub uszkodzone w takim stopniu, że nadal posiadają wartość handlową.
suma gwarancyjna
maksymalny limit odpowiedzialności za wszystkie wypadki ubezpieczeniowe w okresie ubezpieczenia; kwota określona w gwarancji ubezpieczeniowej, stanowiąca górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela.
suma ubezpieczenia
kwota pieniężna stanowiąca górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w ramach której wypłacane jest odszkodowanie/świadczenie.
system ubezpieczenia na pierwsze ryzyko
system, w którym suma ubezpieczenia ustalana jest wg najwyższej prawdopodobnej szkody, która powstała na skutek jednego zdarzenia losowego.
system ubezpieczenia na sumy stałe
system, w którym suma ubezpieczenia dla danej grupy mienia uwzględnia wszystkie przedmioty, które mają być objęte umową ubezpieczenia ustalana do pełnej ich wartości.
szkoda całkowita
1) w ubezpieczeniu autocasco zniszczenie/uszkodzenie pojazdu (w tym również jego części/wyposażenia), że koszt jego naprawy wyliczony w wartości brutto (z VAT) w systemie Audatex lub Eurotax, przekracza 70% wartości rynkowej pojazdu bezpośrednio przed zaistniałą szkodą 2) w przypadku ubezpieczeń majątkowych całkowite zniszczenie ubezpieczonego mienia.
szkoda drobna
w ubezpieczeniu autocasco, zniszczenie/uszkodzenie pojazdu (również kradzież części pojazdu/wyposażenia) w takim stopniu, że kwota odszkodowania pyliczona przez zakład ubezpieczeń metodą kosztorysową (bez podatku VAT) nie przekracza 1500 zł.
szkoda na osobie
uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć oraz następstwa tych zdarzeń.
szkoda w mieniu
uszkodzenie, zniszczenie lub utrata mienia objętego umową ubezpieczenia.
wyposażenie pojazdu dodatkowe
zamontowane trwale urządzenia, które nie są wyposażeniem podstawowym, np. sprzęt audio i audiowizualny, system nawigacji satelitarnej, bagażnik zewnętrzny.
wyposażenie pojazdu podstawowe
sprzęt i urządzenia, będące wyposażeniem fabrycznym, zamontowane w sposób trwały służące do używania pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem, podwyższające komfort jazdy lub walory estetyczne.
zasada proporcji
zasada mówiąca, iż jeśli w dniu szkody stwierdzono niedoubezpieczenie mienia objętego umową, to odszkodowanie ustala się w takiej proporcji , w jakiej przyjęta w umowie suma ubezpieczenia mienia dotkniętego szkodą pozostaje do faktycznej jego wartości.
zielona karta
dowód międzynarodowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, obowiązuje przy wjeździe do Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedoni, Maroka, Mołdawii, Serbi i Czarnogóry, Tunezji, Turcji, Ukrainy.